A szívférgesség mindössze néhány éve jelent meg Magyarországon, és azóta minden nyáron rettegésben tartja a kutyatulajdonosokat. Az alattomos kis jószágokat nem könnyű kiirtani, ráadásul, ha nem cselekszel időben, akkor a paraziták végzetesek lehetnek a kedvenced számára. Ennek ellenére sok gazdi nem tud eleget ezekről a veszélyes kártevőkről.
Az információhiány pedig komoly következményekkel járhat. Ugyanis a kifejlett férgek hajtása a szőrmókokra nézve is veszélyes. Az alábbiakban eláruljuk, mit érdemes tudnod ezekről az élőlényekről, hogy milyen problémákat okozhatnak és természetesen azt is, hogy miként előzheted meg a fertőzést. Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!
MI AZ A SZÍVFÉREG?
A szívférgek elsősorban a trópusokon őshonosak, ám ahogy Európában is egyre melegebb az idő, úgy hozzánk is megérkeztek. A férgek vérszívókon keresztül fertőzik meg a gazdatestnek alkalmas élőlényeket. Nemcsak a kutyákra, de az emberekre nézve is veszélyesek, ám a mi esetünkben nem kell halálos veszélytől tartani, ellentétben a négylábúakkal.
A féreg elsősorban a tüdőben és a szívben ver tanyát, ahol aztán megkezdi élősködő életmódját. Mint minden parazita, a szívféreg is a gazdaszervezetből táplálkozik, elvonva attól a legfontosabb tápanyagokat.
A szúnyogcsípést követően a lárvák bekerülnek a testbe. Ott 3 hónap alatt fejlődnek ki teljesen és szaporodni kezdenek. Az artériákban élősködve megmérgezik a véráramot és komoly károkat okoznak a belső szervekben.
MILYEN TÜNETEKKEL JÁR A SZÍVFÉRGESSÉG?
A legtöbb féregfertőzéshez hasonlóan a szívférgesség is gyakran tünetmentes. Különösen akkor igaz ez, ha a fertőzés enyhe. 1-2 féreg még nem befolyásolja döntően a szervezet működését, ezért külső szemlélőként nem is észrevehető.
Ha már rosszabb a helyzet, akkor tapasztalható indokolatlan fáradékonyság, nehéz légzés, köhögés. Biztos eredményt viszont csak a szűrővizsgálat adhat. A tesztre van lehetőség a legtöbb állatorvosi rendelőben, de vásárolhatsz gyorstesztet is, amit otthon könnyedén elvégezhetsz a kedvenceden. Amennyiben a teszt pozitív eredményt hoz, akkor haladéktalanul látogassatok el az állatorvoshoz, és elkezdődhet a kezelés.
ÍGY ELŐZHETED MEG A FERTŐZÉST
A szívférgességgel szemben a hagyományos féreghajtók hatástalanok. Ám létezik olyan készítmény, melynek használatával hatékonyan megelőzhető a férgesség. Ennek adagolását kölyökkorban kell elkezdeni, vagy ha ez nem történt meg, akkor negatív szűrést követően. Amennyiben már kész a baj, ezek a szerek nem alkalmazhatóak, mert a kutyában is kárt tehet a féreghajtás.
Emellett természetesen nem szabad megfeledkezni a rovarok elriasztásáról sem. Különösen a nyári időszakban fontos, hogy mindig kezeld a kutyusodat spot-onnal, vagy tablettával, hogy a különféle kártevő rovarok ne csíphessék meg.
Természetesen van lehetőség a fertőzés kezelésére, ám ez a hagyományos féreghajtástól eltér. Az egyik lehetőség a gyógyszeres kezelés, amely elpusztítja akár a felnőtt férgeket is. A másik pedig a műtéti eljárás, melynek során eltávolítják a parazitákat az állat testéből. De érdemes tudni, hogy mindkét kezelés kockázatos és nehéz, mindenképpen érdemes inkább megelőzni a bajt.
Továbbá, amennyiben a kutyádnál féregfertőzést találtak, neked is érdemes ellátogatnod a háziorvosodhoz féregölő gyógyszerért. Így ha esetleg megfertőződnél, megszabadulhatsz tőlük, mielőtt károsíthatnák a te szervezetedet is.
A rovarok elriasztása és a rendszeres féreghajtás mellett ne feledkezz meg a kutyusod ápolásáról sem! WEBÁRUHÁZUNKBAN széles kínálat vár vegán és bőrbarát termékekből, melyekkel hatékonyan gondozhatod négylábú barátod bundáját és bőrét egyaránt.